יום חמישי, 14 באוקטובר 2010

כוכב שמימי בהיר

מה זה הכוכב הבהיר הזה בשמים? מפעם לפעם רואים בשמים כוכב בהיר במיוחד ורוצים לדעת מהו.

פירוט הכוכבים הבהירים נכון להיום מופיע בהמשך

קשה לענות תשובה אחת לשאלה זו מאחר והתשובה משתנה בהתאם למתי (במהלך השנה, או במהלך הלילה)  ואיפה בשמים רואים את הכוכב הבהיר. אולם בדרך כלל התשובה תהיה אחד משלושת הכוכבים הבאים ששניים מתוכם כוכבי לכת שהם בהירים במיוחד. כל כוכב בהיר מאד צריך להיות חשוד כאחד מהם. כמובן יש עוד כוכבים נוספים בהירים יחסית והכרתם דורשת הכרה בסיסית של מפת השמים.

שלושת הכוכבים הבהירים ביותר הם
במאמר על כוכבי הלכת ציינו שפעם בשנה צדק ונגה מתקרבים אחד לשני, המחזה של שני הכוכבים הבהירים סמוכים מאד אחד לשני, הינו מחזה מרהיב. לגלריית תמונות מההתקבצות של נוגה וצדק בתאריך 13/3/2012

אז איך אפשר להבדיל בינהם?
נגה וצדק הם כוכבי לכת ומיקומם בשמיים משתנה, אולם הם תמיד יהיו באיזור גלגל המזלות. לא בצפון מדי ולא בדרום מדי. נגה הוא הבהיר מכולם. רואים אותו אחרי השקיעה במערב, או לפני הזריחה במזרח. אם בשקיעה ראיתי כוכב בהיר במזרח, זה לא יכול להיות נוגה.
צדק הוא כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש (מסתו כפולה ממסת כל שאר כוכבי הלכת ביחד!) והוא יזכה למאמרים נפרדים. צדק נראה בהיר מאד והוא סובב את השמש אחת ל-12 שנה.


סיריוס - אברק הוא כוכב שמיימי אמיתי ואחד הקרובים אלינו (9 שנות אור בלבד). סיריוס הוא הכוכב הבהיר ביותר בשמים וקל מאד לזהותו מאחר והוא חלק מקבוצת הכוכבים המוכרת - "הכלב הגדול". קבוצה זו נמצאת ישירות מתחת לקבוצת אוריון ולכן תיראה תמיד בדרום. בקיץ הוא אינו נראה כלל אבל בחורף הוא ייראה היטב בכל שעות הלילה. אם ראית כוכב בהיר בחורף בדרום, כמעט בטוח שהוא סיריוס.

מה המצב עכשיו (תמוז תשע"ז, יולי 2017 )

התיאור הוא לתחילת הלילה, אלא אם צוין בפירוש אחרת. השעות מתייחסות לתחילת החודש.
קבוצות הכוכבים הבולטות של הקיץ הן אריה בדרום מערב ועקרב וקשת בדרום. במקומות חשוכים יראו היטב את שביל החלב בין קבוצות אלו.

כל משולש הקיץ נראה בבירור בשמים ותחום על ידי שלושה כוכבים בהירים, וגה דנב ואלתאיר.

לאחר השקיעה אפשר לראות את העגלה גדולה בצפון ואת הכוכב ארקטורוס כמעט מעל הראש

כוכב הלכת צדק נראה בדרום מהשקיעה ושבתאי בדרם מזרח במשך כמעט כל הלילה.

כוכב חמה חזר להיות כוכב ערב ונראה לאחר השקיעה.

שבתאי זורח בערך ב-21:00 ובמהלך החודש יהיה בניגוד וייראה כמעט כל הלילה. ואילו את נוגה ניתן לראות משעה 04:00 בבוקר לערך ועד דמדומי הבוקר.

קבוצת הכלב הגדול. סיריוס הכוכב הבהיר.
קבוצת הכלב הגדול. סיריוס הכוכב הבהיר. פס האור הינו טלסקופ החלל HST שעבר בסביבהאם המידע לא מספיק, הגיבו בשאלה ואשתדל לענות בהתאם לנתונים המדויקים של תאריך שעה ומיקום הכוכב

4 תגובות:

 1. הסבר מקסים! אני מניח שהוא ההסבר המלא היחודי בשפה העברית!

  השבמחק
 2. עכשיו ארבע לפנות בוקר. בכיוון מערב לא רואים כמעט כוכבים. אולי בגלל אור הירח המאד חזק במערב.
  אבל ישנו "כוכב" אחד עם אור מאוד חזק. באופן ברור במערב. מה זה?

  השבמחק
  תשובות
  1. לרוב אני מפרט את הכוכבים בערב כאשר אנשים עוד ערים. בכל אופן הכוכב הבהיר במערב לפני הזריחה הוא כוכב הלכת צדק.

   מחק