יום שבת, 3 במרץ 2012

צדק ונוגה

כל מי שמסתכל מערבה מיד לאחר השקיעה רואה שתי נקודות בהירות בשמים. אלו הם שני כוכבי לכת בהירים מאד, צדק ונוגה.  נוגה יותר בהיר מצדק והוא מתקרב לכדור הארץ מדי יום. צדק דווקא מתרחק. נוגה יותר בהיר מצדק. מי שיתבונן במשך כמה ימים רצופים רואה איך המרחק ביניהם ילך ויקטן בכל לילה. בעוד כשבוע (13.3.2012) הם יהיו בהתקבצות מאד קרוב אחד לשני ולאחר מכן נוגה יהיה יותר גבוה מצדק (וכמובן גם ישקע אחריו). כך זה יימשך עד שנוגה יגיע למרחק הזוויתי המירבי מהשמש, ולמרות שהוא עדיין ממשיך להתקרב במרחק לכדור הארץ, הוא יהיה נמוך יותר ויותר בשמים (קרוב יותר למיקום השמש בשמים).
השערה אומרת כי "כוכב בית לחם" מהאמונה הנוצרית הוא למעשה התקבצות של נוגה וצדק בשנת 2 לפנה"ס כאשר המרחק ביניהם היה כל כך קטן עד שנראו ככוכב אחד ובהיר במיוחד. התאריך (לפי הלוח של היום) ההיה 17 ביוני שנת 2- (שתיים לפני הספירה) והמרחק הזוויתי ביניהם היא 39 שניות! קשת בלבד (בערך אחד חלקי שישים מקוטר הירח). צפו בתמונות אילוסטרציה למטה. ככה היה נראה המראה בטלסקופ בהגדלה של פי 100 בערך! נוגה קרוב יותר לצדק מאשר הירחים של צדק, וקטן מצדק אך במעט (גודלו של צדק 32 שניות קשת וגודלו של נוגה 25 שניות קשת).

התקבצות נוגה וצדק אילוסטרציה של שנת 2 לפנה"ס

בהתקבצות השנה (2012) הם לא יהיו כל כך קרובים ויראו פחות או יותר כמו ההתקבצות בתמונות למטה משנת 2008 (שהייתה התקבצות משולשת כשגם הירח החדש הצטרף לחגיגה)

הירח נוגה וצדק
הירח נוגה וצדק

הירח נוגה וצדק
הירח נוגה וצדק

הירח
הירח נוגה וצדק

התהליך יסתיים ב 6/6/2012 כאשר נוגה יעבור על פני השמש, באירוע הנדיר של מעבר נוגה. לאחר מכן גם צדק וגם נוגה כבר יהיו כוכבי בוקר ומי שירצה לראות אותם יצטרך להתאמץ ולקום לפני הזריחה.

תגובה 1:

  1. "זה לא מעט, שצדק וונוס לבד"
    http://www.youtube.com/watch?v=E8nir7Ay6hM

    השבמחק