המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור לעמוד המקורי ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com

יום חמישי, 11 באוגוסט 2016

מטאורים פרסאידים

מטר המטאורים פרסאידים מגיע כל שנה לשיאו בלילה בין ה-12 ל-13 באוגוסט. בשנת 2017 זה מוצאי שבת.  מי שגר במקום מספיק חשוך יכול לצפות מהבית. מטר זה נחשב מוצלח לצפייה משום שהוא בקיץ ולרוב חמים ונעים בחוץ ונח לצפות בו.
בשנת 2017 הירח יפריע מאד לצפייה במטאורים.מהם מטאורים
המטאורים הם למעשה שאריות אבק ושאר לכלוך של כוכבי שביט או אסטרואידים שהתרסקו. כל עוד הם מרחפים בחלל נהג לכנותם מטאורידים, אולם לעיתים כדור הארץ מתנגש במסלולם ואז הם נכנסים ומתנגשים באטמוספירה שלו, בשלב זה אכן מכנים אותם מטאורים. חלקיקי האבק הקטנים יוצרים חום גבוה מאד שלרוב שורף אותם לחלוטין. החום מחמם גם את האוויר סביב המטאור וזוהי הנקודה הבהירה שאנחנו רואים. לעיתים יש מטאורים גדולים במיוחד והם יראו בהירים מאד ושאריות שלהם לפעמים מגיעות לארץ, אלו הם המטאוריטים, חלקיקי סלע מהחלל (שביטים, אסטרואידים ובמקרים נדירים מכוכבי לכת אחרים).

מה צריך בשביל לראות מטאורים
כדי לראות מטאורים לא צריך שום ציוד מיוחד. צריך רק מקום חשוך כמה שיותר. יושבים או שוכבים ומסתכלים. למעשה, בכל לילה יש מטאורים אולם אלו אינם צפויים ואינם שייכים למטאר מטאורים כלשהו (ולכן גם אין משמעות לאן מסתכלים וראייתים אקראית). כאשר יש מטר הכוונה היא שאנו יודעים שיש איזור במסלול כדור הארץ בו מרוכזים מטאורידים רבים ויש ציפיה שיראו רבים מהם כאשר כדור הארץ חולף שם.

מאיפה השמות של מטרי המטאורים
למטרי מטאורים יש שמות לפי האיזור (קבוצת הכוכבים) שממנה הם נראים כבאים. כמובן שלמטאורים אין שום קשר לכוכבים וכולם נמצאים קרוב מאד לכדור הארץ. כמו כן שם הקבוצה הוא לפי הרדיאנט של המטאורים - הנקודה ממנה נראה שהמטאורים יוצאים, אולם הם ייראו בעיקר דווקא בקבוצות הסמוכות לרדיאנט וחלקם יכולים לעשות דרך ארוכה ביותר בשמים מקצה לקצה.
מטר הפרסאידים יוצא מקבוצת פרסאוס. זוהי קבוצה צפונית שזורחת בערך בחצות, אבל למרות זאת, אפשר לראות מטאורים גם בשעות מוקדמות יותר. מי שינסה השנה (2011 תשע"א) להרוס את החגיגה יהיה דווקא הירח המלא ששוקע רק בשעה 5:45לפנות בוקר (ואז כבר מתחיל להיות אור הזריחה). אור הירח בהיר מאד והוא יקשה לראות את המטר. כמו כן שיא המטר הוא בליל שבת ולכן השנה נוותר.

למי שעדיין רוצה לנסות מומלץ לצפות רק משעות הלילה הקטנות (שלוש לפנות בוקר) כאשר קבוצת פרסאוס כבר גבוהה בשמים וגם הירח כבר נמוך במערב ומפריע פחות. בשנת 2012 הירח שוב יפריע לצפייה אך במידה פחותה ובהחלט כדאי לצפות ורק בשנת 2013 הירח ישקע באיזור חצות ואז מטר הפרסאידים יהיה מטר מעולה. עקרון זה נכון לכל מטר מטאורים שתאריכו הלועזי קבוע, אולם מצב הירח משתנה משנה לשנה בהתאם ללוח העברי.

ניתן גם לצלם מטאורים. מכוונים את המצלמה לאיזור הכללי ממנו הם באים. מניחים על חצובה יציבה ופותחים את הסגר לצילום ארוך כמה שניתן ומקווים שבאותו זמן יחצה מטאור את השמים בדיוק איפה שהמצלמה מכוונת... קשה אך אפשרי, רצוי עדשה רחבת זווית כמה שיותר (על מצלמת DSRL, עדשות 12 ממ 8 ממ או אפילו עדשת עין הדג הרואה תמונת שמים מלאה).
יש גם אפשרות לצלם וידאו של השמים במצלמות רגישות במיוחד ולאחר מכן תוכנה מיוחדת מזהה בעצמה את המטאורים ורושמת נתונים עליהם (בהירות, מהירות, כמות וכו').

רישום מטאורים מקצועי
חובבי מטאורים נוהגים לנהל רישום של המטאורים שראו לצרכי מחקר. את הרישום מבצעים בצורה זהירה, בחושך ולמעשה רושמים לכל מטאור מספר פרטים ובעיקר את הבהירות שלהם וסימנים מיוחדים. את הדיווח מחלקים לפי שעות. דיווחים אלו הנעשים על ידי חובבים רבים מכל הועלם מאפשרים מודלים טובים יותר לחיזוי מדויק של המטאורים. הרישום אינו קל ומצריך ריכוז רב, אבל הוא מהנה ומועיל ובישראל יש מספר חובבים רציניים הרושמים אותם בהתמדה.


אני מאחל הנאה לכל מי שייבחר לצפות במטאורים במטר הקרוב או באחרים במהלך השנה.
למידע נוסף וללקיחת חלק פעיל בצפייה ורישום מטאורים: חטיבת המטאורים של האגודה הישראלית לאסטרונומיה

22 תגובות:

 1. יש אזורים בארץ שרואים משם יותר טוב?

  השבמחק
 2. מקומות חשוכים ורחוקים מערים. חניונים בלב הטבע ובערבה שאין בהם הרבה אור, אולם השנה הירח מלא לגמרי ויפריע מאד לצפייה לא משנה איפה תהיה

  השבמחק
 3. אבל יהיה אפשר לראות משהו בכלל? באיזו שעה בלילה שבין שבת לראשון מדובר?

  השבמחק
 4. תמיד אפשר לנסות. כאשר יש ירח מלא רואים מעט מאד ורק את הבהירים ביותר. דעתי האישית כי השנה לא כדאי לצפות במטר כלל.

  השבמחק
 5. האם המטר צפוי להיות בין שבת לראשון או בין שישי לשבת?

  השבמחק
 6. השיא בין ששי לשבת. אפשר לראות גם כמה ימים לפני או אחרי אבל בכמויות פחותות בהרבה.

  השבמחק
 7. לא יהיה השנה איזור מסודר בתמנע?

  השבמחק
 8. אין בתמנע ולא ראיתי שעושים משהו במצפה רמון. יש בגלבוע
  http://www.hagilboa.org.il/147755/%D7%92%D7%A9%D7%9D-%D7%9E%D7%98%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D
  בלילה בין חמישי לשישי... הירח ישקע ב-4:30 תהיה איזו שעה נקייה.

  השבמחק
 9. היי גדי,

  האם אתה סגור על כך שהשיא הוא בין שישי לשבת?
  מועצה אזורית הגלבוע עושים ערב מיוחד בין חמישי לשישי... לפי זה תכננתי את התצפית שלי. :-)

  http://www.hagilboa.org.il/147755/%D7%92%D7%A9%D7%9D-%D7%9E%D7%98%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D

  השבמחק
 10. שלום רונן. השיא בלילה בין ה-12 ל-13 וזה בין שישי לשבת. הם עושים את הערב כך שיתאים לכל הקהלים ויש עוד הרבה פעילויות באזור באותו לילה... היתרון היחידי של הלילה הוא שהירח ישקע ב-4:30 ויהיה קצת מאד זמן של חושך שיהיה אפשר לראות יותר טוב עד הזריחה.

  השבמחק
 11. האם השנה מטר המטאורים שווה צפייה?

  השבמחק
 12. בשנת 2012 המטר שווה צפיה למרות שיהיה ירח חלקי. בשנת 2013 יהיה הרבה יותר מוצלח

  השבמחק
 13. תמיד יש לי תחושה שמטר מטאורים מתרחש בקיץ...אבל בסוף השבוע קרה משהו מדהים באמת עם המטאור שחצה את השמיים ואמנם לא עבר מעל מפת ישראל אבל הותיר שובל מרשים מעל רוסיה, כולל נזק רב.

  השבמחק
 14. היי גדי, יש השנה איזור מסודר בנגב?

  השבמחק
 15. בדרך כלל יש במצפה רמון הפנינג שלם ואולי בעוד מקומות. נחכה סמוך לתאריך ונעקוב אחרי הפרסומים.

  השבמחק
 16. היי גיד, האם זה מתרחש בלילה בין חמישי לשישי?

  השבמחק
 17. השיא השנה (2015) בלילה בין ה-12 ל-13 כלומר בין רביעי לחמישי. גם למחרת יראו אבל פחות

  השבמחק
 18. איך ניתן לדעת בלילה שבין חמישי לשישי דווקא מתי יהיה השיא?
  היום לא מסתדר :(

  השבמחק
  תשובות
  1. קשה מאד לחזות שיאים באופן מדויק .גם מי שיוצא בשעות "שיא" צריך לקוות

   מחק
 19. כל התגובות והתאריכים מתיחסים ל 2012, 2015 וגם בכתבה עצמה התאריכים שם מ 2012 ו 2011.
  האם השיא ב 2016 !!!!! יהיה בין שישי לשבת ? בלילה של ה 12 ?

  השבמחק
 20. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק