המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור לעמוד המקורי ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com.

מעונינים לקבל מידע אסטרונומי ישירות לנייד? הצטרפו לערוץ הטלגרם של אסטרונומיה ומדע !

יום רביעי, 21 ביולי 2021

מטר מטאורים 2021 - מתי ואיך לצפות בפרסאידים וג'מנידים ושאר מטאורים

מטרי מטאורים מתרחשים בתאריכים קבועים בשנה ויש מספר מטרים הנחשבים חזרים ומומלצים לצפייה כדוגמת הפרסאידים והג'מנידים. בתחילת המאמר נפרט את המטרים העיקריים ולאחר מכן שאלות ותשובות על מטאורים.

במטאורים צופים במקום חשוך ולא נדרשים כלל אמצעי עזר רק להביט ולראות, אבל חשוב לעשות תאום ציפיות:
 • הקצב ששומעים בחדשות הוא קצב תיאורטי מירבי. אם אתם מדמיינים שכל שנייה או שתיים יש מטאור, זה יכול לקרות ואף קרה אבל נדיר מאד. לרוב רואים אחד כל כמה דקות.
 • רוב המטאורים שתראו הם חיוורים, מפעם לפעם יש בהירים ולפעמים גם בהירים וזוהרים במיוחד.
 • ככל שיש יותר חשוך יותר טוב. אם תוך כדי הצפייה תתעסקו בנייד, תסתנוורו מהמסך ותראו פחות מטאורים. 
 • מתוך אזור עירוני יראו מטאורים בודדים במהלך הלילה.


מטאור ממטר ג'מנידים - 14/12/2018
מטאור ממטר ג'מנידים - 14/12/2018

פרסאידים - אוגוסט
מטר המטאורים פרסאידים מגיע כל שנה לשיאו בלילה בין ה-12 ל-13 באוגוסט.  מטר זה נחשב מוצלח לצפייה משום שהוא בקיץ ולרוב חמים ונעים בחוץ ונח לצפות בו.
בשנת 2021 המטר סמוך לתחילת החודש והירח לא יפריע  לצפייה מאחר והוא ישקע מוקדם. הלילות הטובים לצפייה הם הלילות של ה-11 12 וה-13 בחודש (רביעי חמישי ושישי בלילה). שיא מטר הפרסאידים מתרחש בשעות הקטנות של הלילה כאשר קבוצת פרסאוס גבוה יחסית בשמיים ולכן מומלץ לצפות מאחת בלילה ועד שנהיה מואר.

ליאונידים - נובמבר
מטר הליאונידים מתרחש באמצע נובמבר כששיאו סביב ה17-18 לחודש וקבוצת אריה זורחת אז בחצות כך שהמטר הוא בחצי השני של הלילה. זהו מטר חלש למדי 10-15 מטאורים שמקורם בשארית ממסלו השביט 55P/Tempel-Tuttle . אבל המיוחד במטר זה הוא שפעם ב-33 שנה בערך (פלוס מינוס) מתרחשת בו שערה והתרפצות והקצב מגיעה ל-1000 מטאורים בשעה ואף יותר. זה כמובן הקצב, הוא נמשך  מעט זמן ולא לאורך כל הלילה, אבל צפייה בפרק זמן זה היא כנראה חוויה מטורפת. בשנת 1966 היו דיווחים על קצבם של 40-50 מטאורים בשנייה (!) בפרק זמן של כמה דקות. טירוף. ההתפרצות הדומה הבאה לא צפויה לפני שנת 2030 (ולפי מודלים מדוקיים יותר רק בשנת 2099), אבל לעולם אין לדעת.
בשנת 2020 לא יהיה ירח.

ג'מנידים - דצמבר
מטר הג'מנידים מתרחש בתחילת דצמבר כאשר השיא הוא לרוב בלילה בין ה-13 ל-14. קבוצת תאומים זורחת כל הלילה וזה גם לילה ארוך, כך שחובבי מטאורים יכולים לצפות לילה שלם של כמעט 13 שעות.
בשנת 2020 לא יהיה ירח וכל הלילה פנוי לתצפית

לירידים - אפריל
מטר הלירידים מתרחש בסוף חושד אפריל ובפרט בתאריכים 20-22. נקודת הרדיאנט
של המטר היא בקבוצת נבל (לירה), שבעונה הזו בישראל נראית מעולה בחציו השני של הלילה (זורחת בערך ב-2130). הקצב לשיא מטר מדבר על כעשרים מטאורים לשעה, ולכן מדובר במטר קטן יחסית. בשנת 2020 המטר סמוך לראש חודש ולכן הירח לא מפריע.

דלתא אקוורידים - יולי
מטר קטן בקבוצת דלי, נצפה בתחילת הילה ושיאו לרבו בין 27-29 ליולי. המטר נגרם משארייות של שביט 96P Machholz כנראה. הקצב המירבי בתאני שיא מגיע ל-20, אולם בארץ הקבוצה תמיד נראית נמוך בשמיים (היא קבוצה דרומית) ולכן הקצב פחות בהרבה

מהם מטאורים
המטאורים הם למעשה שאריות אבק ושאר לכלוך של כוכבי שביט או אסטרואידים שהתרסקו. כל השאריות האלו נעות סביב השמש במסלול שדומה למסלול המקורי של השביט או האסטרואיד. כל עוד הם מרחפים להם בשלווה בחלל נהוג לכנותם מטאורידים, אולם לעיתים כדור הארץ"מתנגש" במסלולם ואז הם נכנסים ומתנגשים באטמוספירה שלו, בשלב זה אכן מכנים אותם מטאורים. חלקיקי האבק הקטנים יוצרים חום גבוה מאד שלרוב שורף אותם לחלוטין. החום מחמם גם את האוויר סביב המטאור וזוהי הנקודה הבהירה שאנחנו רואים. לעיתים יש מטאורים גדולים במיוחד והם יראו בהירים מאד ושאריות שלהם לפעמים מגיעות לארץ, אלו הם המטאוריטים, חלקיקי סלע מהחלל (שביטים, אסטרואידים ובמקרים נדירים מכוכבי לכת אחרים).

איך יודעים מתי השיא בדיוק?
מדובר בהערכות של המיקום בו ריכוז המטאורים המסוים גדול ביותר במסלול כדור הארץ. מיקום זה משתנה בכל שנה, ולכן לכל מטר מטאורים יש טווח. לפעמים השיא החזוי הוא בכלל כאשר בישראל יום. טווח ראיה של מטאור הוא מאות קילומטרים בודדים בלבד ולכן למיקום גיאוגרפי של צופה יכולה להיות השפעה מרובה על כמות המטאורים שיראו, אולם אלו גורמים שלרוב אין שליטה וידע מדויק עליהם, ולכן סומכים על הסטטסיטיקה, כאשר מדי שנה מנסים לשפר את המודלים והתחזיות בהתאם לנתוני העבר.

כמה מטאורים נראה?
אין אפשרות לדעת. לכל מטר המאפיינים שלו וגם הם משתנים משנה לשנה, אבל נהוג לדבר על ערך מירבי של ZHR, שגם הוא ממוצע והוא מודד את כמות המטאורים שרואים בשעה אם הרדיאנט, מוקד, המטר, נמצא בדיוק מעל הראש. כמובן שזה ערך תיאורטי והתנאים משתנים בהתאם למיקם הצפייה וגם בהתאם למזל. לפעמים יהיה מטר חלש ולפעמים יהיו התפרצויות עם קצבים גבוהים בהרבה, למשכי זמן שונים.

האם כדאי לצפות בלילות הסמוכים לליל השיא?
מטר מטאורים פעיל בטווח תאריכים מסוים, שלרוב השיא הוא באמצעו. לרוב הלילה של השיא יהיה המוצלח ביותר, אולם אפשר לצפות בהצלחה גם בלילות סמוכים לשיא.

מאיפה כדאי לראות מטאורים?
ככל שהמקום שתבחרו חשוך יותר תראו מטאורים חיוורים יותר. מה קובע את הבהירות? בעיקר גודל החלקיק שפוגע באטמוספירה. רוב המטאורים חיוורים ומיעוטם בהירים ויפים. בתצפית מאזור עירוני , אבל ללא תאורה ישירה, נסיון האישי שלי מראה שקצה המטאורים בשיא היה 10-15 לשעה, שהוא בערך 10-15% מהכמות שהיה אפשר לראות במקום חשוך.
חשוב גם להדגיש מאיפה לא צופים - לא נכנסים לשטחים פרטיים, מעובדים, שטחי אש ואימונים, שמורות טבע שאסור לשהות בהם בחשיכה. בטיחות מעל הכל!

מה צריך בשביל לראות מטאורים
כדי לראות מטאורים לא צריך שום ציוד מיוחד. צריך רק מקום חשוך כמה שיותר. יושבים או שוכבים ומסתכלים. למעשה, בכל לילה יש מטאורים אולם אלו אינם צפויים ואינם שייכים למטאר מטאורים כלשהו (ולכן גם אין משמעות לאן מסתכלים וראייתים אקראית). כאשר יש מטר הכוונה היא שאנו יודעים שיש איזור במסלול כדור הארץ בו מרוכזים מטאורידים רבים ויש ציפיה שיראו רבים מהם כאשר כדור הארץ חולף שם.

איפה הכי קל למצוא מטאוריטים
בכל מקום אפשר למצוא אבן מוזרה שמקורה מהחלל. המקום שהכי קל למצוא מטאוריטים הוא דווקא באנטארקטיקה. כל אבן שתהיה שם בשלג חייבת להגיע מלמעלה והיא נחשפת עקב תנועות השלג והקרח. משלחות חיפוש מטאוריטים יוצאות כל הזמן למרחבי היבשת הקפאה על אופני שלג ומחפשים נקודות כהות. כך גילו מטאוריטים רבים וגדולים כולל המטאוריט המפורסם ALH84001 שחשבו שיש עליו חיים (והתברר שאין). ALH הוא קיצור ל Allen Hills, המקום באנטארקטיקה בו נמצא המטאוריט.

מאיפה השמות של מטרי המטאורים
למטרי מטאורים יש שמות לפי האיזור (קבוצת הכוכבים) שממנה הם נראים כבאים. כמובן שלמטאורים אין שום קשר לכוכבים וכולם נמצאים קרוב מאד לכדור הארץ. כמו כן שם הקבוצה הוא לפי הרדיאנט של המטאורים - הנקודה ממנה נראה שהמטאורים יוצאים, אולם הם ייראו בעיקר דווקא בקבוצות הסמוכות לרדיאנט וחלקם יכולים לעשות דרך ארוכה ביותר בשמים מקצה לקצה.
מטר הפרסאידים יוצא מקבוצת פרסאוס. זוהי קבוצה צפונית שזורחת בערך בחצות, אבל למרות זאת, אפשר לראות מטאורים גם בשעות מוקדמות יותר.

ניתן גם לצלם מטאורים. מכוונים את המצלמה לאיזור הכללי ממנו הם באים. מניחים על חצובה יציבה ופותחים את הסגר לצילום ארוך כמה שניתן ומקווים שבאותו זמן יחצה מטאור את השמים בדיוק איפה שהמצלמה מכוונת... קשה אך אפשרי, רצוי עדשה רחבת זווית כמה שיותר (על מצלמת DSRL, עדשות 12 ממ 8 ממ או אפילו עדשת עין הדג הרואה תמונת שמים מלאה).
יש גם אפשרות לצלם וידאו של השמים במצלמות רגישות במיוחד ולאחר מכן תוכנה מיוחדת מזהה בעצמה את המטאורים ורושמת נתונים עליהם (בהירות, מהירות, כמות וכו').

רישום מטאורים מקצועי
חובבי מטאורים נוהגים לנהל רישום של המטאורים שראו לצרכי מחקר. את הרישום מבצעים בצורה זהירה, בחושך ולמעשה רושמים לכל מטאור מספר פרטים ובעיקר את הבהירות שלהם וסימנים מיוחדים. את הדיווח מחלקים לפי שעות. דיווחים אלו הנעשים על ידי חובבים רבים מכל הועלם מאפשרים מודלים טובים יותר לחיזוי מדויק של המטאורים. הרישום אינו קל ומצריך ריכוז רב, אבל הוא מהנה ומועיל ובישראל יש מספר חובבים רציניים הרושמים אותם בהתמדה.


אני מאחל הנאה לכל מי שייבחר לצפות במטאורים במטר הקרוב או באחרים במהלך השנה.
למידע נוסף וללקיחת חלק פעיל בצפייה ורישום מטאורים: חטיבת המטאורים של האגודה הישראלית לאסטרונומיה

22 תגובות:

 1. יש אזורים בארץ שרואים משם יותר טוב?

  השבמחק
 2. מקומות חשוכים ורחוקים מערים. חניונים בלב הטבע ובערבה שאין בהם הרבה אור, אולם השנה הירח מלא לגמרי ויפריע מאד לצפייה לא משנה איפה תהיה

  השבמחק
 3. אבל יהיה אפשר לראות משהו בכלל? באיזו שעה בלילה שבין שבת לראשון מדובר?

  השבמחק
 4. תמיד אפשר לנסות. כאשר יש ירח מלא רואים מעט מאד ורק את הבהירים ביותר. דעתי האישית כי השנה לא כדאי לצפות במטר כלל.

  השבמחק
 5. האם המטר צפוי להיות בין שבת לראשון או בין שישי לשבת?

  השבמחק
 6. השיא בין ששי לשבת. אפשר לראות גם כמה ימים לפני או אחרי אבל בכמויות פחותות בהרבה.

  השבמחק
 7. לא יהיה השנה איזור מסודר בתמנע?

  השבמחק
 8. אין בתמנע ולא ראיתי שעושים משהו במצפה רמון. יש בגלבוע
  http://www.hagilboa.org.il/147755/%D7%92%D7%A9%D7%9D-%D7%9E%D7%98%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D
  בלילה בין חמישי לשישי... הירח ישקע ב-4:30 תהיה איזו שעה נקייה.

  השבמחק
 9. היי גדי,

  האם אתה סגור על כך שהשיא הוא בין שישי לשבת?
  מועצה אזורית הגלבוע עושים ערב מיוחד בין חמישי לשישי... לפי זה תכננתי את התצפית שלי. :-)

  http://www.hagilboa.org.il/147755/%D7%92%D7%A9%D7%9D-%D7%9E%D7%98%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D

  השבמחק
 10. שלום רונן. השיא בלילה בין ה-12 ל-13 וזה בין שישי לשבת. הם עושים את הערב כך שיתאים לכל הקהלים ויש עוד הרבה פעילויות באזור באותו לילה... היתרון היחידי של הלילה הוא שהירח ישקע ב-4:30 ויהיה קצת מאד זמן של חושך שיהיה אפשר לראות יותר טוב עד הזריחה.

  השבמחק
 11. האם השנה מטר המטאורים שווה צפייה?

  השבמחק
 12. בשנת 2012 המטר שווה צפיה למרות שיהיה ירח חלקי. בשנת 2013 יהיה הרבה יותר מוצלח

  השבמחק
 13. תמיד יש לי תחושה שמטר מטאורים מתרחש בקיץ...אבל בסוף השבוע קרה משהו מדהים באמת עם המטאור שחצה את השמיים ואמנם לא עבר מעל מפת ישראל אבל הותיר שובל מרשים מעל רוסיה, כולל נזק רב.

  השבמחק
 14. היי גדי, יש השנה איזור מסודר בנגב?

  השבמחק
 15. בדרך כלל יש במצפה רמון הפנינג שלם ואולי בעוד מקומות. נחכה סמוך לתאריך ונעקוב אחרי הפרסומים.

  השבמחק
 16. היי גיד, האם זה מתרחש בלילה בין חמישי לשישי?

  השבמחק
 17. השיא השנה (2015) בלילה בין ה-12 ל-13 כלומר בין רביעי לחמישי. גם למחרת יראו אבל פחות

  השבמחק
 18. איך ניתן לדעת בלילה שבין חמישי לשישי דווקא מתי יהיה השיא?
  היום לא מסתדר :(

  השבמחק
  תשובות
  1. קשה מאד לחזות שיאים באופן מדויק .גם מי שיוצא בשעות "שיא" צריך לקוות

   מחק
 19. כל התגובות והתאריכים מתיחסים ל 2012, 2015 וגם בכתבה עצמה התאריכים שם מ 2012 ו 2011.
  האם השיא ב 2016 !!!!! יהיה בין שישי לשבת ? בלילה של ה 12 ?

  השבמחק
 20. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק