המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור לעמוד המקורי ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com.

מעונינים לקבל מידע אסטרונומי ישירות לנייד? הצטרפו לערוץ הטלגרם או לערוץ הווטצאפ של אסטרונומיה ומדע !

יום שלישי, 5 במרץ 2013

שביט בשמים

שנת 2013 אולי תהיה שנת השביטים. בתחילת חודש מרץ ייראה בשמים, מיד בשקיעה שביט המכונה בשם PANSTARRS.  בתחילת מרץ השביט נראה רק מחצי הכדור הדרומי אולם מהשבוע הראשון שלו הוא ייראה גם בחצי הצפוני מיד בשקיעה במערב. השביט לא יהיה בהיר מאד, אולם מאחר ושביטים מישראל (ומחצי הכדור הצפוני) לא נראו כבר שנים רבות, הוא מעורר עניין רב. לא צריך שום דבר על מנת לצפות בשביט, בסך הכל אופק נקי ותשומת לב. הנה מפה באדיבות נאסא המראה את השביט בימים השונים של חודש מרץ. שימו לב לירח של 12 למרץ שיופיע סמוך לשביט וייתן אפשרויות יפות מאד לצילומים

שביט PANSTARR
שביט PANSTARR
שביטים הם לרוב גופים מוצקים עם תכולה גבוהה של קרח, כאשר הם מתקרבים לשמש ומתחממים, נפלט מהם חומר רב (שרובו מים) ומתפזר סביבם. חומר זה מהווה את הזנב של השביט. הזנב דליל למדי אולם מחזיר מספיק אור על מנת להוות אוביקט מרהיב לצפייה. בישראל השביט האחרון הבהיר נצפה באמצע שנות התשעים (הייל-בופ) והשביט המוכר מכולם הוא השביט האלי בעל המחזוריות של כ-76 שנה (ויופיע שוב ב-2062). קוטר הגרעין של השביט עצמו יכול להגיע לכמה עשרות קילומטרים. ישנן טענות שפגיעה של כוכב שביט בכדור הארץ בעבר הרחוק מאד היא זו שהביאה אליו את המים, הנוזל הכל כך חיוני לחיים.
שביטים נעיםבמסלול אליפטי סביב השמש, במחזוריות קצרה או ארוכה, אולם יש שביטים עם מסלול פרבולי שבאים לביקור פעם אחת ונעלמים לבלי שוב (או שמסלולילהם ארוכים מאד - עשרות אלפי שנים). מקורם של שביטים אלו הינו בעננת אורט, עננת שביטים העוטפת את מערכת השמש במרחק עצום ממנה - מרחק המגיע עד לפי 50,000 ממרחק כדור הארץ מהשמש.
בניגוד ליתר גרמי השמים המקבלים את שמם בועדות של ארגון האסטרונומיה, שביטים מקבלים את השם של מי שמגלה אותם, ישנם מספר ציידי שביטים, המתמחים באיתור מוקדם של שביטים קטנים במרחק רב מכדור הארץ. שביט זה התגלה במצפה מסודר ושמו הוא למעשה ראשי תיבות של המצפה/טלסקופ:  Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System  שמו הסידורי (והמשעמם) הוא: C/2011 L4. כאשר האות C מציינת שביט שאינו מחזורי, 2011 היא שנת הגילוי, האות מציינת מחצית חודש (A - מחצית ראשונה של ינואר, C - מחצית של פברואר האותיות I Z ללא שימוש), והמספר הוא המספר הסידורי של השביט שהתגלה בתקופה זו...

צופים ברי מזל במיוחד רואים בתקופה זו שביט נוסף המכונה LEMON , אבל רק מחצי הכדור הדרומי. ראו את התמונה הבאה של יורי בליזצקי ממצפה לס קמפנס בצ'ילה.
שני שביטים
שני שביטים! צילום: יורי בלצקי - מצפה לס קמפנה צ'ילהשביט PANSTARR הוא רק הכנה לשביט ISON שנמצא כרגע רחוק מכדור הארץ אולם צפוי להיות שביט בהיר מאד שייראה היטב בשמים, וזאת בחודש נובמבר 2013 ואילך. קשה עד בלתי אפשרי לתת הערכות בהירות לשביטים, ולא נותר לנו אלא לחכות.

עדכונים על השביטים יופיעו בהמשך...


תגובה 1: