המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור לעמוד המקורי ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com.

מעונינים לקבל מידע אסטרונומי ישירות לנייד? הצטרפו לערוץ הטלגרם או לערוץ הווטצאפ של אסטרונומיה ומדע !

יום חמישי, 16 בינואר 2014

להעיר את רוזטה

חללית רוזטה נמצאת בשלב קריטי של המשימה. היפהפיה בחלל נמה מעל אלף יום והנסיך הנושא את צלצול ההשכמה ממש בדרך.
חללית רוזטה, משימה של סוכנות החלל האירופאית, שוגרה כבר ב-2004. סידרת תמרונים מסובכים הובילה אותה במסלול לעבר היעד: כוכב שביט קטן עם השם שאי אפשר להגות 67P/Churyumov–Gerasimenko עליו היא אמורה גם להנחית רכב חלל קטן. במשך השנים האחרונות החללית הייתה במצב שינה, דומה למדי למצב זה במחשב הנייד שלכם. מצב זה נועד בעיקר על מנת לחסוך באנרגיה. כל האנרגיה של החללית מגיעה מפנאלים סולריים המפיקים פחות אנרגיה כשהחללית מתרחקת מהשמש. השעון המעורר מכוון לתאריך 20/1/2014 בשעה 12:00 זמן ישראל. שעת צהרים מיוחדת במינה.
אז מה עושים כשמתעוררים? פיהוק גדול, קצת מתיחות, חימום מכשירי הניווט, בכל זאת החללית צריכה לדעת איפה היא ומתחילים לעבוד. בתור התחלה מפסיקים להסתובב ומפנים את האנטנה לכדור הארץ (עוד סיבה טובה לדעת איפה החללית) ומודיעים לה שהתעוררנו. מנהלי המשימה יחכו לרגע זה בקוצר רוח מאחר והוא צפוי רק לקראת השעה שמונה בערב... הרבה זמן לוקח ליפהפיה שלנו להתעורר..
שלא תחשבו שהיא מתעוררת מאוחר מדי, יש לה עדיין מסע של תשעה מיליון קילומטרים עד היעד ולאט לאט יתחילו המכשירים השונים על החללית ועל הנחתת לעבוד ולשדר נתונים. בחודש מאי המרחק מהשביט יהיה רק שני מיליון קילומטרים, צילומים שלו יגיעו לכדור הארץ ויבוצעו תיקונים קלים במסלול. לאחר התקרבות, מדידות גרביטאציה מדויקות ואלפי צילומים, יוכלו המדענים להחליט על אתר נחיתה. רכב הנחיתה, המכונה - פיליה, ייתקל במספר קשיים. העיקרי בהם הוא גודלו הקטן של השביט - קוטרו ארבעה קילומטרים בסך הכל. לגוף בגודל כה קטן יש כח משיכה חלש מאד ונחיתה עליו דומה לזריקת כדור קופץ לרצפה - הרכב יזנק בחזרה לחלל. שיטת הנחיתה כוללת מעין צלצלים ברגלי הנחיתה שיתקעו בפני השביט. נציין כי זו פעם ראשונה שבה מנסים נחיתה כזו. גם לפיליה משימות רבות: צילומים פנורמים, מדידות, קידוחים לעומק 30 סנטימטר, רוזטה תשגיח עליו מלמעלה ותמשיך לבצע מדידות. זוהי משימה בעלת חשיבות מדעית גבוהה שתספק נתונים חדשים לגמרי על כוכבי השביט.
בסרטון הבא תיאור של המשימה. שימו לב ליחס של המהנדסים לחללית כאל ילד שגדל והופך לנער ומתחיל לקבל החלטות לבד.
ועכשיו לכיף. סוכנות החלל האירופאית ערכה תחרות סרטוני השכמה לחללית. כדאי מאד לבקר בעמוד הפייסבוק של משימת רוזטה ולהנות משלל החומר שם. הנה כמה דוגמאות
הגירסה הקצרה המצוירת לילדים


הדגמה של הנחיתה


 מעירים את רוזטה בהמון שפות. נקווה שלפחות אחת מהן היא גם תביןגירסה עם הדגמת לגו מדהימה (ארוך מעט)רוצים עוד, רק חפשו Wake Up Rosetta. נאחל בהצלחה ונחכה בדריכות ליקיצה


מאמר על רוזטה וצילומים קודמים שלה לפני שהלכה לישון

תגובה 1: