המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור לעמוד המקורי ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com.

מעונינים לקבל מידע אסטרונומי ישירות לנייד? הצטרפו לערוץ הטלגרם של אסטרונומיה ומדע !

יום חמישי, 31 במרץ 2016

התכסות נוגה

בתאריך 6/4/2016 תהיה התכסות של כוכב הלכת נוגה. החדשות הטובות הן שההתכסות תיראה מישראל. החדשות רעות הן שלא רק שההתכסות היא בשעות היום, הירח ונוגה קרובים מאד לשמש - 16 מעלות בלבד! וקשים לראייה.
צפיה בעין היא על גבול אפשרות הראייה. גם באמצעים אופטיים יש לנקוט זהירות כדי שלא לצפות בשמש בטעות. הדרך הטובה היותר היא לצפות למרגלות בניין גבוה החוסם לחלטין את השמש, אולם משאיר את הירח ונוגה בשדה הראייה.

תחילת ההתכסות: 10:30 וסיומה עם ההתגלות מחדש של נוגה בשעה 11:51. השלב היותר מענין הוא ההיעלמות מאחורי חרמשו הדקיק של הירח. הירח רחוק 26 שעות בלבד מהמולד, החלק המואר שלו הוא 2% בלבד, קשה מאד לצפייה בשעות היום. נוגה לעומת זאת מואר כמעט כולו ולכן ייראה כעיגול קטן ולא כחרמש.

מיקום בשמים - אזימוט 148 מעלות, גובה 52 מעלות. השמש תהיה משמאל כמעט באותו גובה ובאזימוט 122 (בהערת אגב, שימו לב שהמרחק במעלות אינו נמדד כהחסרה פשוטה של המיקום, מאחר והוא זהה בכל מקום על כיפת השמים וללא תלות בגובה האויבקטים).
תמונת הדגמה אפשר לקרוא לה: "מישהו ראה את הירח שלי?"
התכסות נוגה 6/4/2016 - אילוסטרציה
התכסות נוגה 6/4/2016 - אילוסטרציה


הצפייה תהייה קשה ולכן לא נכעס על מי שיוותר ויסתפק בסרטון מ-2007


קישורים למאמרים קודמים בנושא:
התכסות נוגה 2010אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה