המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור לעמוד המקורי ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com

יום שני, 18 בנובמבר 2013

כח המשיכה - הסרט - Gravity

הסרט המעסיק את כל חובבי האסטרונומיה והחלל בימים אלו הוא גראביטי - כח המשיכה. הסרט בכיכבםם של סנדרה בולוקו וג'ורג קלוני ובבימויו של אלפונסו קוארון. נתחיל בהמלצה החמה. גראביטי הוא סרט מצוין ומהנה, ריאליסטי ומרהיב. לכו, מה לכו, רחפו אליו וכמובן לצפות בתלת מימד. מי שיכול לצפות ב-IMAX יהנה אפילו יותר.
מה יש בסרט? משימה שגרתית לשדרוג טלסקופ החלל האבל (שום משימה להאבל אינה שגרתית אבל זה כבר סיפור אחר) מופסקת בבפתאומיות כאשר מסתבר שענן שברים שנגרם מפיצוץ לווין רוסי על ידי טיל (הדבר נעשה בעבר על ידי הסינים) מתקרב במהירות לעברם ועליהם לנטוש באופן מיידי. הם כמובן לא מספיקים, מעבורת החלל אובדת, תחנת החלל ננטשת והם נשארים לבד בחלל מחפשים את הדרך הביתה.

הסרט הינו מינימליסטי. רק שני שחקנים, מעט קולות אחרים ובעיקר המרחב האינסופי של החלל. התמונות מרהיבות ואנו מרגישים בעצמנו בחלל. באופן מפתיע ומרגש, בחר הבמאי להראות דווקא את ישראל מהחלל (ביחד עם סיני ומצרים) והצפייה במדינתנו מלמעלה מזכירה לנו באופן מיידי את אילן רמון ז"ל.

האם הסרט מדויק? בודאי שלא. אפשר לחפש באינטרנט ולמצוא רשימות שלמות של שגיאות, וגם לי יש רשימה לא קטנה כזו, אבל מה זה משנה? בכל זאת זה סרט ובאנו להינות ולא להיות קטנוניים. המפיקים עשו  מאמצים גבוהים לשמור על התמונות המוכרות לנו מנאסא והכל נראה מאד מציאותי. בסרט אנו נחשפים לכל צי החלל העולמי. מעבורת אמריקאית, תחנת החלל הבין לאומית, חלליות סויוז והתחנה הסינית. אסטרונאוטים שצפו בסרט דיווחו כי איפה שהיה אפשר, התפאורה מדויקת, הידיות שמושכים בהן אכן נמצאות על החלליות ועוד.

פיזיקה - הרבה פיזיקה יש בסרט. צפיתי בסרט עם הילדים. הגדולה בכיתה י' התחילה מגמת פיזיקה, והצעיר בכיתה ד' התחיל חוג פיזיקה. שניהם לומדים על חוקי ניוטון. שניהם יכולים ללמוד הרבה מהסרט. הסרט ממחיש בצורה נפלאה את חוק הפעולה והתגובה. לדוגמא, בולוק זורקת מטף לכיוון אחד וכתוצאה מכך היא עפה (לאט יותר כמובן) לכיוון השני. מסה, מהירות, תאוצה, כח, תנע, וקטור, גרר, דחף, עילוי, לחץ, אנרגיה, חיכוך, אלסטיות - כל המונחים הפיזיקליים האלו מודגמים בסרט. מורים לפיזיקה שיעשו צפייה מודרכת בסרט יוכלו ללמד באמצעותו את רוב עקרונות המכניקה.
תמונה מהסרט גראביטי. הזכויות שמורות לחברת האחים וורנו
תמונה מהסרט גראביטי. הזכויות שמורות לחברת האחים וורנו


הסרט מתאים לילדים מגיל 10. בארצות הברית הוא קיבל דירוג PG-13 ובארץ הוא מדורג לכל גיל. אין אלימות ואין מין (מה שאי אפשר להגיד על הפרסומות שלפני הסרט - עשו לעצמכם טובה והגיעו באיחור של עשר דקות). הסרט מעט מפחיד ויש בו כמה שניות בהם נראות גופות בצורה לא נעימה שיכולה להפחיד ילדים קטנים. אם חצי דקה זו הייתה מורדת הסרט היה מתאים לילדים צעירים עוד יותר.
ולמי שבכל זאת מחפש טעויות הנה רשימה חלקית בהחלט, בעיקר על מנת למנוע ספוילרים.
 • טלסקופ החלל נמצא בגובה של 600 קילומטר ותחנת החלל בגובה של 350 קילומטר. זווית המסלול שלהם שונה לחלוטין. אין שום אפשרות להגיע מאחד לשני במהירות ובשיטה שנראתה בסרט. למעשה גם למעבורת חלל מתפקדת זו משימה לא פשוטה. במשימת השירות האחרונה להאבל, הועמדה מעבורת נוספת על כן השיגור מכונה למשימת חילוץ בחירום בדיוק מפני שלמעבורת שהגיעה להאבל אין אפשרות להגיע לתחנת החלל. 
 • תחנת החלל הסינית - גם היא במסלול שונה לחלוטין - תיראה בסרט אולי בשנת 2020. מצד שני ייתכן שהסרט מתרחש בעתיד, מאחר ומשימת המעבורת היא STS-157. המשימה האחרונה בפועל הייתה STS-135.
 • ענן השברים עף מהר מדי. במהירות המטורפת שלו, הוא לא יהיה במסלול סביב כדור הארץ, אלא ימשיך הרחק לחלל. בפועל שברים בחלל נעים במהירות די דומה למהירות של העצמים האחרים (ולא במהירות כפולה ולמעלה מכך). גם הפרש המהירויות הקטן מהווה סכנה ממשית. במקרים מסוימים תחנת החלל משנה גובה על מנת לחמוק מסכנות מסוג זה.
 • כאשר בולוק מורידה את החליפה היא עם בגדים קצרים בלבד. בפועל על גופו של אסטרונאוט יש עוד חליפות מסוגים שונים. צינורות מרובים, לקירור, לשתייה ולפינוי הפרשות ועוד.
 •  בסצינת הנחיתה, מודול הנחיתה היה בסחרור לא נשלט אולם הצליח להכינס לאטמוספירה ולהתייצב בזווית הנכונה. הרבה מזל... גם הנחיתה, לא בלב האוקינוס או בלב המדבר הצריכה הרבה מזל.
 • סנדרה בולוק הייתה צריכה להסתפר לכבוד הסרט. שיער בחלל עף לכל הכיוונים ולא הייתה דרך לדמות את זה על הארץ. אבל בולוק לא הסתפרה מספיק וגם השער הקצר צריך לזוז לכל מיני כיוונים.
הצד השני של הקולנוע
בסרט, בולוק קולטת בתדר רדיו שיחה מוזרה אם איש בשים אננינגאק, מסתבר שזהו סרט קצר של בנו של הבמאי (יונאס קוארון). מומלץ לראות - 7 דקות. גם סרט זה מועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט הקצר. החיבור הזה מזכיר ויותר מכך את יצירת המופת צ'ינגיס אייטמטוב והיום איננו כלה, העוסק בחלל מחד ובמוות הארצי מאידך.

אחרי כל זה ואחרי שנחזור על ההמלצה ללכת לראות את גראיבטי שמצטרף להיכל התהילה של סרטי החלל לא נותר עוד לומר אלא משפט אחד שבודאי נשמע אותו הרבה בקרוב: And the Oscar goes to Gravity.

צפו בטריילר הרשמי ועברו לרשימת הקישורים המשלימים:
האם יש מסר בסרט (ספוילר קטן - מי שממשיך עושה זאת על אחריותו)

מרינה, ידידה שלי, התלוננה שאני לא רושם משהו על המסר של הסרט. לא בטוח שבכל סרט יש או צריך להיות מסר אבל עדיין זהו סרט דרמה ויש ציפיה כלשהי למשהו עמוק על החיים. בולוק משחקת דמות של אם שכולה. הבת שלה נהרגה בתאונת דרכים. אולי בגלל זה היא הלכה להיות אסטרונאוטית. אין לה שום דבר שם למטה, לא ממש איכפת לה למות והיא גם מוכנה בשלב מסוים לוותר. אבל כמאמר חזקיהו מלך יהודה "לעולם אל יתייאש אדם מן הרחמים", או כמאמרו של קלוני כאשר הוא מופיע תאום בסויוז "תמיד יש משהו שאפשר לעשות". היא מתעשתת, מקבלת מחדש את הרצון והטעם לחיים. בסוף הסרט רואים אותה הולכת. בקושי מסוים, מפני שגופה עוד לא מורגל להשפעת כח המשיכה. אולי זה לא המסר אבל זהו מסר. לא להתייאש אף פעם וגם לאחר נחיתה קשה, פשוט לאסוף את עצמך, לקום, ליפול, לקום שוב ולהמשיך ללכת.על תחנת החלל הבינלאומית
איך לצפות בתחנת החלל
סרט אמיתי המראה מעבר של תחנת החלל מעל ישראל
טלסקופ החלל האבל
מעבורות חלל
תמונות תלת מימד של החלל
לאתר הסרט גראביטי (אנגלית)
5 תגובות:

 1. המלצה נהדרת, אבל הטריילר לא היה לי נעים....

  השבמחק
 2. כח המשיכה מדעית:

  The 2013 gravity comprehension/definition is the greatest science feat since the early 1920s.

  Learn what natural gravity is scientifically:
  Think of the consequences re classical science of this comprehension of gravity…

  איך נברא היקום יש מאין
  Origin And Nature of the Universe, the greatest science feat since the early 1920s.

  New Science 2013 versus classical science
  Classical Science Is Anticipated/Replaced By The 2013 Gravity Comprehension !!!

  http://universe-life.com/2014/02/24/gravity/

  Attn classical science hierarchy, including Darwin and Einstein…
  “I hope that now you understand what gravity is and why it is the monotheism of the universe…DH”
  =================================
  Gravity is the natural selection of self-attraction by the elementary particles of an evolving system on their cyclic course towards the self-replication of the system. Period
  ( Gravitons are the elementary particles of the universe. RNA nucleotides genes and serotonin are the elementary particles of Earth life)

  כח המשיכה
  כח המשיכה הוא הבחירה הטבעית להיצמדות הדדית של חלקיקי היסוד של מערכת מתפתחת במהלך התפתחותה המחזורית לעבר שיכפולה. נקודה
  ( הגרוויטון הוא חלקיק היסוד של היקום. הגנים, הנוקלאוטידים של חומצה ריבונוקלאית והסרוטונין הם החלקיקים היסודיים של חיי כדור הארץ)

  Dov Henis(comments from 22nd century)

  http://universe-life.com/2013/11/14/subverting-organized-religious-science/
  http://universe-life.com/2013/09/03/the-shortest-grand-unified-theory/

  PS: Note, again:

  - Classical Science Is Anticipated/Replaced By The 2013 Gravity Comprehension !!!

  - Think of the consequences re classical science of this comprehension of gravity…
  DH
  נ.ב. הבנת מהות כח המשיכה מספקת בסיס הגיוני מפשט/צפוי/מתקן לכל מגזרי ורכיבי המדע הקלסי
  יש פה אי- ניצול של הזדמנות/אפשרות של ישראל להדיח באלגנטיות מתורבתת את ארה"ב מעמדתה בעולם כמוליכה/המקבעת של עדר ה"מדענים/מדע" באמצעות האיגוד המקצועי האמריקאי הדתי, ולתפוס את עמדת ההולכה/פיתוח/הובלה של המדע 2013 החדש המשתדרג, ולהפוך את המדע האמריקאי לגרורה של המדע הישראלי. אי-ניצול זה הוא מחדל מטומטם /עלוב/מביש...
  דה

  השבמחק
 3. What would the human world be without god, or without science
  (May 1/ 3 2014)

  Scientifically natural gravity is the monotheism of the universe.

  The reverence- to- god- tradition, religion of the present Western culture, was introduced by Abraham (2117-1942 BCE) from the Casdites-Babylonians, in whom it was evoked by the sight of the apparently "praying" palm trees, with their palm-like leaves, rewarded with "God's gift", in Persian "Bagdad" (bag=god, dad=dat hence date-fruit, data= given/gift. This reverence- tradition was re- adopted by the Jews exiled into Babylonia (586 BCE) , and later adopted also by the Persians who conquered the Babylonian empire, and later adopted also by Alexander , who conquered the Persian empire, and later adopted also by the Greeks and finally adopted also by the Romans and by their following Western world heritage…

  - What would a world without god look like?
  - What would a world without science look like?

  Science = knowledge about or study of the natural world based on facts learned through experiments and observation

  God = the perfect and all-powerful spirit or being that is worshipped especially by Christians, Jews, and Muslims as the one who created and rules the universe
  a spirit or being that has great power, strength, knowledge, etc., and that can affect nature and the lives of people
  : one of various spirits or beings worshipped in some religions

  Science and god are incompatible.

  The present world is a god-believer scienceless world, conducted by ruthlessly competing-for- energy interests , with consequent catastrophes to humanity...

  Dov Henis (comments from 22nd century)
  http://universe-life.com/
  http://universe-life.com/2013/09/30/science-adjust-vision-concepts-beyond-aaas-trade-union-religion/

  השבמחק