המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור לעמוד המקורי ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com.

מעונינים לקבל מידע אסטרונומי ישירות לנייד? הצטרפו לערוץ הטלגרם של אסטרונומיה ומדע !

יום שלישי, 16 בנובמבר 2010

ערפל כבד במישור החוף

בוקר טוב. כל מי שהתעורר היום (ט' כסלו) 16/11 במישור החוף בוודאי התרשם מהערפל הכבד. בדרך כלל ערפילים אינם נדירים אולם מתפזרים מהר מאד לאחר הזריחה (חום השמש גורם לטיפות המים הזעירות לחזור למצב גז ובו הן שקופות). היום נראה שהערפל רק נהיה סמיך יותר למרות שהזריחה כבר עברה. מן הסתם תוך שעות בודדות יתפזרו רוב הערפילים.

ערפל כבד במישור החוף. צילום: גדי איידלהייט

ערפל כבד במישור החוף. צילום: גדי איידלהייט
תוך מחצית השעה כבר מתחילה ההתבהרות ותוך זמן קצר הערפילים יעלמו
הערפל מתחיל להתפזר. צילום: גדי איידלהייט


ויש גם וידאולמרבה הצער כמויות המים האדירות המרכיבות את ענן הערפל הזה לא ירדו לקרקע בצורת גשם בימים הקרובים. קיימות בעולם מספר שיטות ללכידת עננים ולעבותם לטיפות מים, אולם הן עדיין לא מפתוחות מספיק להפקת כמויות גדולות של מים ולא מיושמות בצורה רחבה בארץ. השיטות מתבססות על לכידת הטיפות (לרוב באמצעות יריעות ניילון). הטיפות מתעבות על היריעה וגולשות מטה שם הן נאספות במצב נוזלי. שימוש נרחב בשיטה זו מצריך כמובן תכנון מראש אולם כל בעל גינה יכול לנסות לפרוס יריעות בגינתו הפרטית (באלכסון) ולחכות לראות אם הוא מצליח להפיק מים מהערפל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה