המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור לעמוד המקורי ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com

יום שלישי, 3 באפריל 2012

נוגה בפלאידות

כוכב הלכת נוגה מגיע במסלול לקרבת הפלאידות, היום (3 באפריל 2012) הוא ישהה בתוך הצביר. קירבה מעין זו מתרחשת אחת לשמונה שנים ובאופן מענין באותו תאריך בדיוק של תחילת אפריל... ב-2036 למשל נוגה יהיה ממש בתוך הטרפז של העגלה. כמובן שנוגה והפלאידות רחוקים מאד אחד מהשני. נוגה מצוי במרחק של כמאה מיליון קילומטר מאיתנו ואילו הפלאידות במרחק של כ-400 שנות אור (תלוי לאיזה כוכב).
ככה זה נראה, השוו לתמונה הנוספת למטה שצולמה יום קודם לכן:
נוגה והפלאידות
נוגה והפלאידות


צביר הפלאידות הוא צביר פתוח המכיל כמה מאות כוכבים בקבוצת שור. הצביר נראה היטב גם בעין, 76 או זבעה כוכבים בצורה שמזכירה מיני עגלה. מבט במשקפת ובטלסקופ יגלה עוד עשרות כוכבים וצילומים בחשיפה ארוכה יראו גם עננים.
הנה תמונה של נוגה בפלאידות מתאריך 2 לאפריל 2012. צורת העגלה נראית בבירור ואפשר לראות כוכבים שבעין לא רואים.
נוגה והפלאידות
נוגה והפלאידות
כדי לצפות באירוע כדאי מאד להצטייד במשקפת. אפילו הפשוטות ביותר יראו מראה יפה. טלסקופים קטנים בעלי שדה רחב והגדלה נמוכה (פי 10 או 20) גם יתנו תוצאות מצוינות. הגדלות גדולות יותר יראו רק חלק מהצביר אולם מצד שני כבר יהיה אפשר לראות שלכוכב הלכת נוגה יש מופע של מעט פחות מחצי עיגול.

ועוד כמה תמונות
נוגה והפלאידות
נוגה והפלאידות

נוגה והפלאידות
נוגה והפלאידות

נוגה והפלאידות
נוגה והפלאידות


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה